Освітній простір може мотивувати дітей, але для цього потрібне правильне його оформлення.

З приходом Нової української школи вчителі й батьки почали активно організовувати в школах цікаві освітні простори. Одні розмальовують стіни у коридорах, інші розписують сходи завданнями з математики, а треті декорують кабінети за тою чи тою тематикою.

Але варто зауважити, що освітній простір у коридорах школи й освітній простір у класі (навчальному кабінеті) – це різний простір. Якщо у коридорах можна оформити все за один раз на довгий період, то у класі простір має бути змінним відповідно до тем чи розділів, які вивчаються на тих чи тих уроках.

Загалом, оформлювати можна стіни, двері, підлогу і навіть стелю – все це і є освітнім простором. Плакати, малюнки, стенди, дидактичні матеріали тощо – з усього цього можна створити простір, який налаштовуватиме на навчання і просто перетворить клас на справжній кабінет науки.

До вашої уваги декілька порад в оформленні освітнього простору, який буде сприяти пізнавальній активності дітей та додасть естетичного смаку вашому кабінету.

ДИЗАЙН МОЖЕ БУТИ «СМАЧНИМ»

Спільний елемент на усіх плакатах, стендах і малюнках.

Оберіть для себе один-два елементи, які будуть повторюватися на кожному плакаті, стенді чи малюнку. Це може бути однаковий колір рамки, однаковий шрифт написів, один колір заголовків (назв плакатів чи іншого). Один спільний елемент у дизайні додасть естетики і смаку в оформленні класу.

Також спільним елементом можуть бути просто лінії фломастером в однаковому кутку кожного стенду.

ЕСТЕТИЧНИЙ ВИГЛЯД НЕ МАЄ БУТИ У ПРІОРИТЕТІ

Досконало – не завжди добре.

Не варто старатися зробити всі плакати чи стенди ідеально красивими. Кривий почерк дитини й недосконалість у малюнках – усе це має бути змістовним, аж ніяк не «ідеальним». Не потрібно повністю все замовляти у виробника, гарно друкувати чи вирізати, дозвольте дітям долучитися до оформлення простору відповідно до теми, яка вивчається.

СТАЦІОНАРНІСТЬ ПРОТИ ЗМІННОГО

Діти читатимуть і дізнаватимуться нове зі стендів, які постійно змінюються. А ті стенди, які знаходяться у класі весь рік будуть зовсім не цікавими вже через декілька місяців.

Освітній простір у класі не може бути оформлено на початку року і прибрано у кінці. Саме цей простір необхідний для візуалізації головного, про що вивчається на цей час.

Дні народження, класний куточок і правила класу – єдині постійні плакати у класі (не беручи до уваги специфічних стендів, як, наприклад, стенд протипожежної безпеки). Але тематичні плакати, дитячі проєкти, картини, пам’ятки мають час від часу змінюватись, відповідно до тем і розділів з різних предметів. Наприклад, діти зробили якийсь проєкт, оформили його на ватмані – це вже частина оформлення освітнього простору.

ВСЕ, АБСОЛЮТНО ВСЕ…

Якщо у вас не вистачає місця у класі чи ви не знаєте куди прикріпити той чи той плакат – запитайте у дітей, вони завжди знайдуть рішення.

Стіни, підлога, стеля, шафи, двері – абсолютно все можна застосувати з метою оформлення освітнього простору. Наприклад, на стелі можна розмістити намальований на ватмані компас, який буде правильно показувати сторони горизонту. Такий компас можна використовувати на уроках природознавства, на перервах чи навіть під час навчальних квестів. На підлозі можна розмістити написи назв столиць різних країн. Ці назви написати на картках у вигляді стрілки і розмістити стрілкою в ту сторону, де і є те місто.

На дверях можна розмістити правила класу чи навіть якусь гру, в яку діти будуть грати на перерві.

ІДЕЇ СКРІЗЬ І ВСЮДИ

Ваші ж учні можуть допомогти вам у пошуках ідей для оформлення освітнього простору, варто лише запитати їх. А ще ідеї оточують нас скрізь – рекламні банери, фільми, відеоролики, картинки, фото в соціальних мережах – у всьому цьому можна помітити цікаве й інтегрувати його в простір освіти.

Також пропонуємо перейти за посиланням де можна обрати багато цікавого й корисного для оформлення освітнього простору: https://vseosvita.ua/user/id2?tag%5B0%5D=285#vr-tag

Пам’ятайте, все, що оточує дітей, може їх навчати, розвивати і зацікавлювати: кольори, слова, явища, написи, картинки тощо. Також навколишнє середовище спонукає дітей до запитань: звідки береться те чи те явище, що означає те чи те слово або яку інформацію несе в собі та чи та картинка. Освітній простір – не виключення.

За матеріалами сайту: https://vseosvita.ua/

Поділитися: