10 листопада відзначається День кіберпсихології. Що це за наука? Як її людина використовує у своєму житті? Відповіді на ці запитання відкриватимемо у цій статті.

Отже, кіберпсихологія – це новий напрям у психології, який утворився на «перехресті» психології та ІТ та увібрав усе найновіше, що створено і розробляється ІТ-індустрією, для того, щоб проаналізувати це з точки зору психології. Якою є наша психіка у взаємодії з віртуальним світом і новими гібридними об’єктами  – роботами, розумними речами, ботами, зі штучним інтелектом?

Увесь світ віртуалізується, цифровізація суспільства і освіти набирає шалених обертів. Те, що вчора було лише кіберпанком, зустрічалося в фантастичних фільмах та комп’ютерних іграх, сьогодні стає матеріальною реальністю найближчого оточення: віртуальні секретарі, розумні роботи-речі; у кожній кишені власний штучний інтелект у смартфоні, звичними стали фітнес-браслети, смарт-годинники, гугл-карти та інші гаджети і застосунки. Розумними стають не лише пилососи, але й цілі заводи і міста. Нові покоління зростають, отримуючи інформацію і засвоюючи зразки поведінки з інтернету.

Активний розвиток кіберпсихологічної області почалося з інтенсивного інтернет-розвитку, тому поведінка в Інтернеті ґрунтується на поточних дослідженнях в цій області. 

Facebook, Instagram, та інші провідні онлайн соц.медіа платформи в усьому світі, впливають на психологічний статус користувачів різними способами. Вище перелічені соц. мережі дотримуються схеми спілкування один-до-багатьох, що дозволяє користувачам ділитися інформацією про своє життя, включаючи соціальну діяльність та фотографії.  Поки користувачі насолоджуються відчуттям зв’язку, часте використання соціальних мереж загрожує психічному здоров’ю користувачів. Порівняння, низька самооцінка, депресія, самотність та негативні стосунки – це всі можливі шкідливі наслідки, пов’язані з частим використанням платформ соціальних мереж.

Через природу Facebook, Instagram, Twitter тощо користувачі соціальних мереж часто порівнюють життя своїх друзів із власним. Це може бути оманливим, коли користувач соціальних мереж бачить лише ті радісні або розважальні переживання у житті друга і порівнює їх зі своїми власними меншими переживаннями.

Залучення себе до постійних порівнянь неминуче знижує самооцінку та почуття власної гідності, отже, акаунти в соціальних мережах може змінити погляди людини і не лише на її користь.

Депресія….саме заниження самооцінки може посилити депресію. 

Соціальна ізоляція, небажання живого спілкування.

Негативні стосунки. Соціальні мережі також пов’язують із підвищеним рівнем розлучень та розриву відносин. Пари, які відповідають цій тенденції, як правило, виявляють почуття ревнощів, коли їхній партнер коментує людину протилежної статі. Щоб впоратися з невизначеністю підозр у романтичних стосунках, спостереження за партнерами у соц. мережах стає все більш популярним.

Побічним продуктом залежності від соціальних мереж є “страх втратити” або FOMO. Цей страх виникає внаслідок повторної та нав’язливої ​​перевірки статусу користувача щодо оновлення статусу “друзів” та публікацій, пов’язаних із соціальними подіями чи святкуваннями, що призводить до відчуття “осторонь”, якщо ці події не переживаються. Існує також тісно пов’язаний страх бути пропущеним (FOBM) або страх невидимості. Цей страх пов’язаний з нав’язливою необхідністю постійно оновлювати стан власного особистого, повсякденного життя, рухів, подорожей, подій тощо, не в змозі «відключити». Існують дані, які свідчать про те, що цей тип тривоги є посередницьким фактором як збільшення рівня використання соціальних мереж, так і зниження самооцінки.

Позбавлення сну.

Дослідження показують, що соціальні мережі можуть призвести до недосипу. Оскільки перед сном більшість людей проводить час перед гаджетами, і це впливає на сон та емоційний стан людини. Рекомендовано, за 2 години до сну не взаємодіяти з гаджетами.

Порушення харчування. Для жінок засоби масової інформації використовують передбачувану симптоматику невпорядкованого вживання їжі, прагнення до худорлявості, невдоволення організму та неефективності. Для чоловіків засоби масової інформації використовують передбачуване схвалення особистої худорлявості та дієти, а також відбір позицій на користь худих і дієт для жінок.

Розвиток СДУГ (синдрому дефіциту уваги, гіперактивності). Зокрема, “Коли діти грають у комп’ютерні ігри, їх розум обробляє інформацію набагато інакше, ніж діти, які, скажімо, бігають по дитячому майданчику … Недавні дослідження вчених показали, що гра в комп’ютерні ігри викликає лише дуже короткочасну увагу, яка потрібно часто винагороджувати “. 

Клінічний психолог Мішель Франк, яка спеціалізується на діагностиці та лікуванні СДУГ у студентів коледжів, молодих дорослих та жінок, заявила: “Мозок СДУГ вже бореться з мотивацією, активацією, організацією поведінки, управління часом та підтримкою уваги. ..Технологія, яка залишається некерованою, значно ускладнює цю боротьбу. Унікальні виклики, які виникають внаслідок цього, – це головна вразливість до загальних пасток використання технологій “.] Франк пояснив, що людина з СДУГ має структурні, функціональні та хімічні відмінності порівняно з нейротиповим мозком. Ці відмінності пояснюють, чому люди, які страждають на СДУГ, можуть бути більш схильними до ризикованої або безкорисної поведінки в Інтернеті та боротись, щоб контролювати спонтанні імпульси, не думаючи про майбутні наслідки. Мозок СДУГ готовий шукати більше стимуляції, ніж нейротиповий мозок, а технологія є стиглим джерелом взаємодії. З цих причин існує нове дослідження, яке свідчить про те, що залежність від Інтернету та нездорова активність у соціальних мережах можуть бути більш поширеними серед людей із СДУГ.

Ще одна складова головоломки соціальних мереж пов’язана з управлінням часом. Люди з СДУГ мають проблеми з усвідомленням часу, зволіканням, поведінкою, яка уникає, і дотриманням завдання. Френк пояснює, що люди з СДУГ часто неправильно сприймають час і мають проблеми з мисленням у майбутньому.

Позитивні кореляти використання соціальних мереж.

Психотерапія у віртуальному просторі, також відома як кібертерапія чи електронна терапія, є суперечливим питанням, яке в минулому викликало сумніви щодо ефективності, обґрунтованості та результативності.

У найпоширенішій на сьогодні комп’ютерній формі консультування людина надсилає електронну пошту або спілкується в чаті з терапевтом (психологічне онлайн-консультування). Електронна терапія може бути особливо ефективною при проведенні відеоконференцій, оскільки такі важливі сигнали, як вираз обличчя та мова тіла, можуть передаватися. У той же час в психології та охороні здоров’я з’являються нові технології, які використовують доповнені компоненти та компоненти віртуальної реальності – наприклад, при лікуванні болю, лікуванні ПТСР, використанні аватарів у віртуальному середовищі та комп’ютеризованій когнітивній поведінці під керівництвом лікаря та лікаря. терапії.

Під час пандемії, людям частіше стає звичним взаємодіяти в онлай-просторах, тому кіберпсихологія є невідємною частинкою кожної особистості в наш час.

Поділитися: